top of page

Çalışan Anneler İçin 8 İpucu


Çalışan anne olmak günümüz koşullarında hiç de kolay değil! İşin getirdiği sorumlulukları üstlenmek, iyi bir anne, eş, evlat ve arkadaş olabilmek, buna ek olarak ev düzenini layıkıyla yerine getirmek, çalışan annelerin gündelik hayatlarının doğal bir parçası.

Bu zorlu mücadele, beraberinde yalnızca stres, yetersizlik ve suçluluk duygusunu getirmiyor, aynı zamanda bazı sağlık sorunlarına da sebep olabiliyor… Peki, çalışan annelerin iş özel hayat dengesini kurmak ve yaşadıkları stresi azaltmak için faydalanabileceği bazı ipuçları neler mi?

  1. Aklınızdan lütfen şu cümleyi çıkartmayın; “Hiç kimse mükemmel değildir”. Sınırlarınız olduğunu kabul edin, üzerinize ekstra yük almayın, gerekirse hayır demekten kaçınmayın. Aile içinde sorumluluk paylaşımı yapın

  2. Eşinizden, aile fertlerinizden, arkadaşlarınızdan gerektiğinde destek istemekten kaçınmayın. İsteğinizi açık ve net bir dille ifade edin. Karşınızdaki kişiden aklınızı okumasını beklemeyin

  3. Aylık bir aile takvimi hazırlayın. Bu takvime çocuğunuz veya aileniz için kritik tarihleri not edin. Bu şekilde, zamanınızı daha etkin programlayabilir ve hazırlıklarınızı önceden yapabilirsiniz.

  4. Bir çocuğa “ben değerliyim, seviliyorum, ihtiyacım olduğunda ailem yanımda” duygusunu kazandırmak için


24 saat onunla birlikte olmanız gerekli değildir. Önemli olan çocuğunuzla beraberken, bu zamanı ne kadar etkin geçirdiğinizdir.

  1. Çocuğunuzla birlikteyken ona odaklanıp, TV, cep telefonu gibi dikkatinizi bölebilecek unsurlardan uzak durun.

  2. Zamanınız sınırlı olduğunda, örneğin yemek pişirmeniz gerektiğinde işinizi yaparken çocuğunuz ile sohbet edin ya da ondan yaşına uygun küçük destekler isteyin.

  3. Çalışan anne olmanın getirdiği suçluluk duygusuyla, çocuğunuzun her istediğini yapmanın, hayır dememenin, sınır koymamanın gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğini unutmayın.

  4. Günde en az 10-15 dakikayı kendinize ayırın. Sağlıklı beslenmenin, uyku düzeninize dikkat etmenin, spor yapmanın, bir hobi sahibi olmanın strese karşı toleransınızı artırdığını hatırlayın. Eşinizle, arkadaşlarınızla, diğer aile üyelerinizle baş başa zaman geçirmeyi ihmal etmeyin…


20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Σχόλια


bottom of page