top of page

Çocuğunuzla Etkili İletişim İçin 6 İpucuSiz de çocuğunuza aynı şeyleri tekrar tekrar söylemekten ve buna rağmen çocuğunuzun harekete geçmemesinden şikayetçi misiniz? Bazı zamanlar sözlerinizi bilerek mi duymazdan geldiğini düşünüyorsunuz?

Çocuklar zaman zaman kendilerinden beklenen davranışları gösteremeyebilirler çünkü ebeveynlerinin kendisinden ne istediğini veya beklediğini tam olarak anlayamayabilirler. Bu durum, ebeveynlerin verdikleri mesajların net olmaması, çocuğun yaşına uygun olmaması veya arka arkaya çok fazla mesaj içermesi gibi etmenlerden kaynaklanabilir.

Çocuğunuzla daha etkili iletişim kurabilmek için yararlanabileceğiniz 6 ipucu;

  1. Net mesaj – Çocuğunuzdan herhangi bir şey istiyorsanız, cümleleriniz net, anlaşılır, sesiniz sakin ve kararlı bir tarzda olsun. Soru cümlesi kurmaktan kaçının ve ismiyle çocuğunuza hitap edin. Örn; Ödevini yapmasını istiyorsanız, “Sence, ödev zamanı gelmedi mi?” , “Hadi ödeve oturalım artık”, gibi cümleler yerine “Ali’ciğim lütfen okuma ödevini yapmaya başla” diyebilirsiniz.

  2. Yakın iletişim – Çocuğunuzdan bir şey yapmasını istiyorsanız fiziksel olarak ona yaklaşın, ya da sizin yanınıza gelmesini isteyin. Başka bir odadan ona seslenmeyin. Dikkatini dağıtabilecek televizyon, müzik gibi bir unsur varsa, sesini kısıp isteğinizi paylaşın. Göz kontağı kurarak konuşun.

  3. Yaşına dikkat – Çocuğunuzun anlayabileceği, yaşına uygun bir dille konuşun. Çocuğunuz küçükse anlamını bildiği, basit kelimeler seçin. Her seferinde tek bir mesaj vermeye dikkat edin. Aksi durumda ne yapması gerektiğini anlayamayabilir veya arka arkaya ne yapması gerektiğini unutabilir.

  4. Basit bir dille açıklama – Çocuğunuzla neyi, neden istediğinizi paylaşmak, daha kolay karşılık vermesine sebep olabilir. Ancak bu durumda açıklamanız, yapmasını istediğiniz davranışı algılamasını zorlaştırmasın. Tam olarak neyi yapmasını istediğinizi cümlenin sonunda belirtin. Örn; Gidip montunu giy, çünkü yağmur yağıyor ve hasta olmanı istemiyorum” yerine “Damla’cığım, dışarıda yağmur yağıyor. Üşütüp hastalanmanı istemiyorum. Lütfen üzerine montunu giy” diyebilirsiniz.

  5. Zaman verme – Çocuğunuz sizin beklediğiniz hızda karşılık veremeyebilir. Bu yüzden, çocuğunuzdan bir şey yapmasını istediğinizde, yaklaşık 10-15 saniye söylediğinizi tekrar etmeden bekleyin. Bu zamanın sonunda gerekirse yine sakince isteğinizi tekrar edin. Yapmasını beklediğiniz şeyi onun yerine yapmayın.

  6. Takdir – Çocuğunuz isteğinize olumlu bir şekilde karşılık verdiğinde, bunu fark edip, takdir etmeyi lütfen unutmayın.

Psikolog Deniz Bayel – Çocuk ve ergen gelişimi uzmanı

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page