top of page

Çocuklara Sağlıklı Beslenmeyi Sevdiren 11 Alışkanlık“Çocuğum çok fazla abur cubur tüketiyor, kontrol edemiyorum…” “Çocuğuma yedirdiğim yiyecekler ne kadar sağlıklı emin değilim!” “Çocuğuma yemek yedirmek tam bir işkence”

Hepimiz çocuğumuzun doğru şekilde beslenmesini ve fiziksel olarak sağlıklı gelişimini çok önemsiyoruz ama bazen zorlanabiliyoruz. İşte çocuğumuzun sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasını desteklemek için yapabileceklerimiz;

 1. Eve alınan yiyeceklerin kontrolü yetişkinlere aittir. Yani biz eve hangi gıdaları sokarsak çocuğunuz o gıdaları tüketir. Evde devamlı abur cubur bulundurursak ve çocuğumuza sunarsak, çocuğumuz otomatik olarak tüketmeye alışır. Eve market alışverişi yaparken yiyecek ve içeceklerin etiketlerini okumayı, kalori ve içeriklerini kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

 2. Çocukların yaşı büyüdükçe, gerek arkadaş çevreleri gerekse televizyondaki mutluluğu yemek yemekle birleştiren reklamlar sayesinde abur cubur türü yiyecekleri daha fazla tüketmek isteyebilirler. Bu tip durumlarda tamamen yasak koymak yerine dikkatli bir şekilde sınır koymak daha etkili olabilir.

 3. Çocuğumuzun yaşı, kilosu gibi gelişimsel özellikleri ve günlük aktivite seviyesine göre nasıl bir beslenme modeli ve porsiyon miktarı belirleyeceğimiz konusunda beslenme uzmanlarından destek alabiliriz.

 4. Yiyecek tercihleri küçük yaşta gelişir. Çocuğumuza değişik tatlarda, çeşitli yiyecekler sunup tadına bakması için teşvik edebiliriz. Bu noktada çocuğumuzu zorlamamak önemlidir. Alışması için birden fazla kez denememiz ya da farklı şekillerde sunmamız gerekebilir.

 5. Evde çiğ kuruyemiş, meyve, havuç, salatalık gibi sağlıklı atıştırmalıklar bulundurup çocuğumuzu tüketmesi için teşvik edebiliriz.

 6. Çocuğumuzun günlük su ihtiyacının karşılanması, yavaş ve bolca çiğneyerek yemek yemesi için onu destekleyebiliriz.

 7. Yiyecek ve içecekleri bir ödül olarak sunmamaya dikkat edebiliriz. “Tabağındaki sebzeyi bitirirsen dondurma yiyebilirsin” ya da “Bugün çok usluydun, çikolatayı hak ettin” gibi cümleleri maalesef zaman zaman kullanabiliyoruz. Çocuklar, bu mesajlar aracılığıyla ödül olarak sunulan gıdaların diğer gıdalardan daha iyi veya daha değerli olduğunu varsayabilir. Ya da belirli gıdaları tüketmekle iyi hissetmek / başarmak arasında sağlıksız bir duygusal bağ kurabilirler.

 8. Yemek hazırlarken çocuğumuzdan destek isteyebiliriz. Bu esnada, çocuklarımızla yiyeceklerin içeriği hakkında konuşabiliriz ve besin tercihleri konusunda bilgi alabiliriz. Çocuklar hazırlamaya yardım ettikleri yiyecekleri yemeye veya denemeye daha istekli olabilirler. Buna ek olarak, bizimle bir ekip olarak çalışarak bir işi başarmak çocukların özgüven duygularını da artırabilir.

 9. Masada yemek yeme alışkanlığı kazanmalı ve kazandırmalıyız. Ayakta, televizyon karşısında, cep telefonu elde, oyun oynarken yemek yemek, doyma hissini algılamayı zorlaştıracağından aşırı tüketime sebep olabilir.

 10. Çocuklarımızın ev dışında da dengeli beslendiğine dikkat edebiliriz. Bunun için, okuldaki öğle yemeği içeriklerini takip edebilir, beraber restoranda yemek yediğimiz durumlarda yemek seçimleri konusunda gerekli durumlarda yönlendirme yapabiliriz.

 11. Son olarak, her konuda olduğu gibi bu konuda da doğru rol model olmamız çok önemlidir. Çocuğumuza yeme derken biz sağlıksız bir şekilde beslenirsek söylediklerimizin hiçbir inandırıcılığı kalmaz…

Psikolog Deniz Bayel – Çocuk ve Ergen Gelişim Uzmanı

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page