top of page

Sebzelerle Resim Yapalım

Güncelleme tarihi: 16 May 2022Baskı çocuklarımız için keyifli ve güzel sonuçlar veren bir yöntem. Patates baskı çocukluğumuzdan bildiğimiz ama belki de unuttuğumuz bir yöntem. Peki olgunlaşmış, iri bamyaların, kereviz saplarının ve hatta dolmalık biberin güzel sonuçlar vereceğini biliyor muydunuz?


Malzemeler:

  • Farklı sebzeler

  • Sıvı boya: Akrilik, guaş ya da parmak boya

  • Emici yumuşak kağıt

Farklı malzemeleri etkinliklerimizde kullanmak çocuklarımızın hayal gücünü arttıracak, hayal etmenin sınırsız olabileceğini öğretecektir. Çocuklar, sanat etkinlikleri ile uğraşırken duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ifade etme imkanı bularak rahatlarlar ve kendilerine özgü yeni ürünler oluşturarak doyuma ulaşırlar. Hangi yaşta çocuk olursa olsun, sanatla uğraşırken; kesmek, yapıştırmak ve boyamaktan keyif almanın yanı sıra eğlenerek öğrenmeyi, içsel dünyalarını yansıtabilmeyi, içinde yaşadıkları toplumla kendileri arasındaki ilişkiyi anlayabilmeyi, kendilerini ifade edebilmeyi ve toplumla iletişim kurabilmeyi sağlar. Çocukların makas, tutkal, boya ve fırçaları kullanması ise el-göz koordinasyonlarının gelişmesine, kavramlar ve problemler hakkında düşünmelerine olanak verir.

Unutmayalım ki çocuklar doğal olarak bazı yeteneklerle dünyaya gelmektedir. Her çocuğun yeteneği ve gelişimi genetik belirlenmiştir. Normal gelişim süresince çocuk olgunlaştıkça bu yetenekler ortaya çıkmaktadır. Burada anne babanın rolü gelişimin sağlıklı olabilmesi için uygun ortamı oluşturmaktır. Eğer çocuklarımızın yoğun olan yaratıcılık ve estetik duygularını erken yıllarda desteklemezsek, büyüdüklerinde yaratıcı, üretken ve çevrelerindeki güzellikleri algılayan bireyler olmalarını da engelleyebiliriz.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page