top of page
Search

Tatil geldi… Peki şimdi ne yapsak?

Updated: May 16, 2022Tatil zamanları ilişkileri kuvvetlendirmek için iyi fırsatlardır.


Akademik temponun yoğun olduğu dönemin ardından ailece bir arada olmak, sinema, müze, tiyatro gibi ev dışındaki faaliyetler kadar ev içinde de daha uzun süreli zamanlar geçirmek tatili elverişli geçirmenin yoludur.


Okul döneminde erken yatan çocuk tatilde geç yatabilir, akşam yemeği rutin saatinden ileriye kayabilir ve koşuşturmadan bir süreliğine mola alabilen aile fertleri birbirlerine daha fazla zaman ayırıp birbirine yeten ilişkiler kurabilirler.


Sık yapılan yanlış ders çalışma konusunda tekrarlayan ısrarlarda bulunmaktır. Tatil olduğunu ve çocuğun okuldan, derslerden ve yoğun akademik tempodan ara alması fikri göz önünde bulundurulmalıdır.


Tatil süresince çocuğun rahatlaması, gevşemesi, yaptıklarından keyif alması öncelikli hedeftir.


Programdan programa koşturmak, yapılandan gerçek anlamda keyif alınmasını engeller. Önemli olan geçirilen vaktin niteliğidir, süresi ya da niceliği değil.


Ev dışında olduğu kadar, ev içinde de kutu oyunları, serbest oyun, uzun zamandır ertelenen ev bakımı ve temizliği vs. gibi birlikte, işbirliği içinde yapılan şeyler doyum sağlar, herkes işin bir ucundan tuttuğunda ilişkiler kuvvetlenir.


Programlar birincil olarak eğlendirici ikincil olarak eğitici olmalıdır. Çocuklar oynarken ve eğlenirken de bir şeyler öğrenir.


Yaz tatilinin gevşemek ve rahatlamak için bir ara olduğu unutulmamalı ve eğlenceye, hazza, keyfe yer veren programlar seçilmelidir. Yoğun tempodan dolayı ertelenen arkadaşlar ve aile yakınları ile zaman geçirmeye zaman ayırılabilir.


Çocuğun akademik başarısının düşük olduğu durumlarda bir ceza gibi tatilinden çalmak, sürekli ders çalışmaya zorlamak yapılabilecek en büyük hatalardan biri. Başarının neden düşük olduğunu akademik süreçte gözlemlemek gerekir.


Zorluk yaşayan çocuk kendi haline bırakılmamalı aksine desteklenmelidir. Yoğun çalışan anne-babalar derslerine destek olması açısından yardımcı bir abla-abiyle işbirliğine girebilirler.


Çalışma rutinleri daha net ve belirli olan sınavlara hazırlanmakta olan çocukların nefes almaya ihtiyacı var. Rutinine devam etmesi ancak temposunu hafifletmesi, tatil süresince rahatlatıcı aktivitelerde bulunması unutulmamalıdır. Bu yaşlar için en haz verici olan akranlarla geçirilen vakittir, buna izin verilmelidir.


Bir çocuk tablet, telefon ve bilgisayar oyunlarıyla çok fazla vakit geçiriyorsa o zaman ailece bir durup düşünmeli ve neyin o ailede eksik olduğuna karar verilmelidir. Sohbetin, paylaşımın, ilişkinin ve iletişimin kuvvetli olduğu bir ailede teknolojiye az vakit kalır.

15 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page