top of page

6 Aylık Bebek Aktiviteleri

Güncelleme tarihi: 20 May 2022Altıncı ayına gelen bebekler artık cisimleri daha iyi tutmaya, bedenini ve kafasını daha iyi kontrol etmeye başlar. Bu süreçte çevresini daha iyi tanıma fırsatı bulan bebeğiniz, cisimlerin özelliklerini de daha iyi anlar. Altıncı aya geldiklerinde bebekler, soğuk - sıcak, yumuşak - sert gibi fiziksel farklılıkları tanımaya başlar. Fiziksel ve sosyal becerileri hızla gelişen bebeğinizle yapacağınız aktiviteler de bu gelişimi destekler nitelikte olmalıdır.


6 Aylık Bebek Aktiviteleri Nelerdir?


Fiziksel becerileri gelişen bebeğiniz artık eskisinden daha dengeli hareket edebiliyor. Vücudunu daha iyi kontrol edebilen bebeğinizle ilk emekleme antrenmanlarını yapmaya başlamak için altıncı ay ideal zaman dilimidir. Bu egzersize başlamak için bebeğinizi yumuşak bir zemine yüzüstü yatırın. Sizi görebileceği, yakın bir mesafeden seslenerek kendinize doğru çağırın. Her geçen ay kaslarını daha iyi kontrol etmeye başlayan bebeğiniz size doğru gelmeye çalışacaktır. Bu egzersiz, bebeğinizin emeklemesini hızlandıran, kas gelişimine fayda sağlayan, bebeğinize istediği şeyler için çabalama alışkanlığı kazandıran faydalı bir aktivitedir.


Altıncı ayda bebeğinizle birlikte yapabileceğiniz aktivitelerden bir diğeri ise farklı renk ve şekildeki oyuncakları tanımaktır. Bebeğinizin etrafına, ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz oyuncakları dizin. Bebeğiniz bir oyuncakla ilgilendiği zaman ona nasıl oynayabileceğini gösterin. Bunu yaparken, örneğin oyuncak bir fil oyuncağı ise ‘’bak, fil’’ demek ya da oyuncağın rengini söylemek de bebeğinizin dil ve hafıza gelişimini destekleyecektir.


Bebeğinizle birlikte resimli kitaplar okumak da bu dönemde yapabileceğiniz etkinlikler arasındadır. Bebekler üzerinde sakinleştirici etkisi bulunan bu aktivite, aynı zamanda bebeğinizin hafıza ve dil gelişimi için de oldukça faydalıdır. Bununla birlikte kitapların sık sık değişen sayfalarındaki renkli çizimler, bebeğinizin dikkatini çekerek oldukça keyifli vakit geçirmesini sağlayacaktır.


Bardabas Ailesi Size Neler Sunuyor?


Bebeğinizle birlikte içinde bulunduğu aya uygun aktiviteler yapmak, eğlenceli olduğu kadar faydalıdır da. Doğru seçilmiş aktiviteler, bebeklik çağında beden ve zihin gelişimini destekleyen en önemli faktörlerdendir. Bardabas olarak özenle tasarladığımız, bebeklerin gelişim sürecini destekleyen aktivitelerle dolu aktivite paketlerimizi web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan inceleyebilirsiniz. Bebeğimizle yapabileceğimiz aktiviteleri incelediğimiz başka bir günde görüşmek dileğiyle.

438 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page