top of page

Çocuklarla Aktivite Nasıl Yapılır?Küçüğünüz aktivite sırasında sıkılıp kalkıyor mu? Yoksa “sen yap anne veya sen yap baba” mı diyor? O zaman çocuklarımızla çalışırken nelere dikkat etmeliyiz...


Çocukların birbirinden farklı algılama, anlama, olaylara farklı yaklaşma, farklı biçimlerde problem çözme tarzları ve farklı öğrenme stilleri vardır. Çocuğunuza bir şey öğretirken, yapabildiklerinden çok yapabilecekleri üzerinde durmalısınız ki yeni şeyler öğrenebilsin. Bu nedenle; çocuğunuza yaşa ve yaşat modelini uygulayarak öncelikle onun yapması ve onun zorlandığı yerlerde sizin yardım etmeniz gerekmektedir.


Eğitim Nasıl Verilmeli?


Çocuğunuzun öğrenebilmesi için yakınına, karşısına oturunuz ve gözlerine bakarak yapmak istediğiniz faaliyeti önce göstererek model olunuz. Daha sonra çocuğunuzun yapabileceği şeyleri onun yapmasını isteyiniz. Zorlandığı kısımlarda ona yardım ediniz. Fakat faaliyeti siz bitirmeyiniz ki, çocuğunuz başladığı işi bitirmeyi ve ondan haz almayı öğrenebilsin.


Bazı çocuklar yapabilecekleri faaliyetleri bile bazen yapmak istemezler ve bazen de gerçekten yapamazlar. Her zaman onları koruyan kollayan anne veya babalarından yardım isterler.“sen yap anne veya sen yap baba” derler. Bu gibi durumlarda, çocuğun yapmak istemediği şey ne ise “birlikte yapalım ”deyiniz ve çocuğunuz onunla uğraşırken siz de onun elinin üstüne dokunarak birlikte yaptığınız hissini veriniz. Baktınız çocuğunuz bunu başarabiliyor, elinizi yavaş yavaş çekiniz ve sadece onun yapmasına olanak sağlayınız. Faaliyeti bitirdiğinde mutlaka ona “sen büyüdüğün için bunu başarabiliyorsun” gibi teşvik edici sözler söyleyiniz.


Bardabas Kutuları


Unutmayın ki çocuğunuzun eğitimi önce evde başlar ve onların ilk öğretmeni de anne babalarıdır. Aldığınız Bardabas kutusunu çocuğunuzun eline verip yapmasını beklemek yerine, çocuğunuzla birlikte kaliteli zaman geçirirken onun öğrenmesini ve gelişmesini de sağlayabilirsiniz.

82 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page