top of page
Search

Bebeklerde ve Çocuklarda Uykunun ÖnemiAnnelerin çoğu bebeklerinin beslenmesine aşırı dikkat etmektedir. Ancak uykunun genel olarak gerekli olduğunu bilmekle beraber, kaliteli ve kesintisiz gece uykusunun bebeklerin büyümelerinde ve beyin gelişiminde ne kadar önemli role sahip olduğunun farkında değildir. Türkiye’de yapılan bir araştırmada, annelerin % 80′inin uykunun önemi hakkında bilgi sahibi olmadığı ortaya çıkmıştır.


Gece Uykusunun Önemi


İnsanın hayatı boyunca en hızlı geliştiği dönem anne rahmindeki ve doğumdan hemen sonraki ilk aylardır. Mükemmel bir gece uykusu, bebeğinizin gün boyu öğrendiklerini düzenlemesini, enerji depolarını yenilemesini ve sonraki güne mutlu, zinde ve en önemlisi öğrenmeye açık olarak başlamasını sağlayarak zihinsel gelişimini hızlandırır. Bebeğin uyku problemleri yaşaması sağlıklı büyümesine engel olacaktır. Bebeğinizin düzenli uyku alışkanlığı kazanması ve yaşadığı uyku problemlerini çözmek için bir pedagogdan profesyonel destek almanız, olası problemlerini yaşamanızı önleyecektir.


Gece Uykusu ve Zihinsel Gelişim


Bebeklerin sağlıklı büyümeleri ve zihinsel gelişimleri için 0-3 yaş kritik bir dönemdir. Çünkü bu döneminde bebekler çok hızlı büyür ve gelişirler. Sonraki dönemlerde büyüme ve gelişme hızı düşer. Özellikle beyin gelişimi için 0-3 yaş dönemi hayati önem taşmaktadır. Çünkü beyin gelişiminin % 80′i bu dönemde tamamlanmakta ve beyin neredeyse yetişkinlikteki büyüklüğe ulaşmaktadır. Bu nedenle kesintisiz gece uykuları, özellikle REM uykuları bebeğin potansiyel beyin gelişimini gerçekleştirmesi için çok önemli role sahiptir.


Bebeğinizin sağlıklı bir uyku alışkanlığı geliştirmesi için öncelikli olarak bebeğinizin /çocuğunuzun yaşına uygun yaklaşımlar hakkında bilgilenmek ve aile düzeninizi dikkate almak çok önemlidir.


Bebeklerde Uyku Eğitimi


Bebeğinizin uyku davranışını “uyku eğitimi” adı altında ezbere yaklaşımlarla şekillendirmek yerine doğru bilgilerle, içgüdülerinize güvenerek şekillendirmek gerekir. Uyku öğrenilen bir alışkanlıktır, bebeğiniz zamanla uykuya dalmayı ve uykuyu devam ettirmeyi öğrenecektir. Ancak bu konuda sizden yardım beklemektedir.


Bebeğiniz için uykuyu kolaylaştıran ortamlar hazırlamak ve yaşına uygun yaklaşımları uygulamak yeterli olacaktır. Unutmayın doğru yaklaşımlarla bebeğiniz yaşı ilerledikçe uyku alışkanlığında daha da başarılı olacaktır.

Amacınız bebeğin kendi başına uykuya dalması, devam ettirmesi aynı zamanda uyumaktan keyif alması, uyku zamanının huzurlu geçmesi olmalıdır. Uyku zamanı bebek için çok önemli bir zaman dilimidir. Hem fiziksel olarak vücudunun ihtiyaç duyduğu bir dönemdir hem de duygusal olarak pek çok beceriyi gerçekleştirme şansı bulmaktadır. Bunlar anneden ayrılabilme becerisi, kendini sakinleştirebilme becerisi ve ilerleyen yaşlarla birlikte kaygıları ile başa çıkma becerisi olarak sayılabilir.


Hiçbir bebek hatta hiçbir yetişkin bütün gece boyunca uyumaz. Uyku süresi boyunca yaşlara göre farklılık olmasına rağmen en az 3-4 kere uyanırlar.

Bebeklerin uykusu yetişkinlerin hatta çocukların uykusundan bile farklıdır. Bu nedenle bebek uykusunu iyi anlamak gereklidir. Bebekler derin uykuya dalmadan önce yaklaşık 20 dk hafif uyku dönemine girerler. İşte bu yüzden yatağa konduklarında hemen uyanırlar J. Bir kaç ay sonra bu hafif uyku süresi azalır ve daha çabuk derin uykuya dalabilir hale gelirler. Bebeklerin aynı zamanda kısa uyku döngüleri vardır. Bir bebek derin uykuya daldıktan yaklaşık 50 dk içerisinde tekrar hafif uyku dönemine girer ve dışarıdan gelen uyaranlara daha hassas olur. Bu nedenle genellikle tekrar derin uyku dönemine giremeden uyanırlar. Bebeğinizin derin uykudan hafif uykuya geçmeye başladığını onu yakından gözlemleyerek anlayabilir, hafif kıpırdanmalar başladığında usulca pışpışlayarak, elinizi sırtına koyup sıcaklığınızı hissettirerek tekrar derin uykuya geçişine yardımcı olabilirsiniz. Zamanla bu derin uyku süresi uzayacak ve bebeğiniz derin uyku-hafif uyku geçişlerini kendisi yapabilmeye başlayacaktır.

Uyku da kendi başına yemeyi öğrenmek gibi çocuğunuzun öğrenmesi gereken ve zamanla gelişen bir alışkanlıktır. İşin sırrı sabırlı olmak ve doğru – bebek/çocuk merkezli yaklaşımları uygulamaktadır.


Nasıl çocuklarımızın fiziksel ihtiyaçları için birçok konuya hassasiyet gösteriyoruz, psikolojik gelişimi ve kazandırılacak alışkanlıklar için de aynı özeni göstermek durumundayız. Çocuğa kazandırılması gereken önemli alışkanlıklardan biri uyku düzenidir. Çocuk için sağlanan ortam ve uyku ritüeli onun psikolojik açıdan güvende hissetmesi için çok önemlidir. Çocuk her gün aynı saatte odasına götürülmelidir. Uykudan önce banyo mümkünse çok rahatlatıcı olur. Çocuğa bebeklikten itibaren uyku arkadaşı edindirmek çok faydalıdır. Hafif bir ışıkta, pijama giydirme, ninni söyleme, masal anlatma, uykuya gidişi törensel bir havayla çocuğa yaşatma onun hazırlanmasını kolaylaştırır. Anne çok sakin bir şekilde onu okşayıp, sırtını kaşıyıp, iyi geceler öpücüğünü verip ritüeli tamamlamalıdır. Anne negatif olursa çocuk bunu hemen alır ve uykuya geçişi zorlaşır. Bu nedenle anne sakin bir biçimde uyku ritüelini tamamlayıp gece öpücüğünü verip odadan ayrılmalıdır. İyi geceler öpücüğü çocuk için sevgi ve güven anlamına gelir. Çocuk uyuyakalsa da iyi geceler öpücüğü verilmelidir. Bu çocuğun dış dünyayı güven veren, kendini de DEĞERLİ olarak algılaması için oldukça önemlidir. Gece öpücüğü ne kadar küçük bir eylemse, çocuk için önemi ve hassasiyeti o kadar büyüktür.


Büyüklerimiz boşuna uyusun da büyüsün dememiş. Çocuğun büyümesinde uyku en önemli role sahip. Ne kadar çok doğru bilgi ile donanırsak, o kadar sağlıklı ve mutlu uyuyan mutlu büyüyen bir nesil yetiştirebiliriz. İşte biz Nanu Bedtime olarak bu nedenle uykuya çok önem veriyoruz ve sağlıklı uyku için eğitim şart diyoruz. Tüm çocuklar sevgiyi ve mutlu uyumayı hak ediyor. Sevgiyle uyusunlar, sağlıkla büyüsünler.Sevgiler, mutlu rüyalar...

Nazmiye Sabuncuoğlu Arslantürk


Nanu Bedtime / Marka Sahibi ve Kurucusu

69 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page