top of page

Çocuğuma Cep Telefonunu Ne Zaman Almalıyım?

Cep telefonu sahipliği yaşı giderek düşüyor. Çok yakın bir zamana kadar 10-12 olan yaş aralığı, bugün 7-8’lere kadar düştü. Peki, çocuğumuza cep telefonu almak için doğru yaş nedir?


Bana sorarsanız ne kadar geç o kadar iyi. Zira, cep telefonları çocuklarımıza kolayca ulaşmak için pratik bir yol gibi görünse de, bağımlılık, uyku problemleri, kontrolsüz internet içeriği, siber zorbalık ve taciz, radyasyon gibi pek çok negatif unsuru beraberinde getirebiliyor.


Bu sebeple, doğru yaştan ziyade değerlendirmemiz gereken konu, çocuğumuzun sorumluluk duygusu ve gelişimsel özellikleri cep telefonu sahipliği için yeterli mi? Şu soruları kendimize sorarak başlayabiliriz;

  • Çocuğum teknoloji hakkında ne kadar bilgi sahibi? Herhangi bir video, resim veya yazı yüklediğinde bunun, tanıdığı veya tanımadığı birçok kişi tarafından görülebileceğini anlayacak durumda mı? Bu fonksiyonları başkalarını rahatsız etmeden sorumlu bir şekilde kullanabilir mi?


  • Günlük TV, bilgisayar gibi diğer teknoloji kullanımlarında benim koyduğum zaman sınırlamasına uyuyor mu?

  • Para kontrolünü biliyor mu? Telefonda oyun oynarken, durmaksızın yeniden para yüklenmesini ya da yeni oyunlar satın alınmasını talep edecek mi?


  • Çocuğum eşyalarına sahip çıkabilecek olgunlukta mı? Yoksa devamlı eşyalarını kaybediyor mu? Cep telefonunu kırar veya kaybederse ne olacak?


  • Cep telefonu sahipliğiyle beraber gelecek maliyeti göze alıyor muyum?


  • Telefona gerçekten ihtiyacı var mı, yoksa bu yalnızca benim veya onun için bir istek mi?

Uzm. Psi. Deniz Bayel – Çocuk ve Ergen Gelişimi


12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page